NUX 60W Guitar Modeling Amp & Multi-FX Processor MIGHTY60-MKII
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Power and Performance
Loud and Clear!
Wattage for Every Occasion
Meet the NUX Custom Tuned G12-60W 12-inch Speaker
TS/AC-2K
White-Box Modeling Algorithm
TONS of Effects!
– Nominal Input Level
    HIGH: -10dBu@1MQ
    LOW: 0dBu
– Nominal Aux In Level: -10dBu@10kΩ
– Headphone Output: 90mW+90mW (To 33 ohms load)
– Rated Power Output: 60W
– Sampling Rate: 48kHz/32-bit